2220Y0500560GCT
Mfr.Part #
2220Y0500560GCT
Description
CAP CER 56PF 50V C0G/NP0 2220
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Feature :
Soft Termination
Tolerance :
±2%
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Applications :
Boardflex Sensitive
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
56pF
Datasheets
2220Y0500560GCT
Knowles Syfer 2220Y0500560GCT
FlexiCap™ 56pF 50V Ceramic Capacitor ±2% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y0500560GCT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.
2220Y0500560GCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm