2220Y0500333FCT
Mfr.Part #
2220Y0500333FCT
Description
CAP CER 0.033UF 50V C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±1%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Length :
5.7mm
Voltage - Rated :
50V
Dissipation Factor :
0.1 %
Case Code (Metric) :
Tape and Reel (TR)
Max Operating Temperature :
125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Feature :
Soft Termination
Depth :
5mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
FlexiCap™
Composition :
Ceramic
Capacitance :
0.033µF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Published :
Termination :
SMD/SMT
Dielectric :
C0G
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated DC :
50V
Datasheets
2220Y0500333FCT
Knowles Syfer 2220Y0500333FCT
FlexiCap™ 0.033μF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y0500333FCT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
2220Y0500333FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V