2220Y0500155KST
Mfr.Part #
2220Y0500155KST
Description
CAP CER AUTOMOTIVE
Voltage - Rated :
50V
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Features :
Soft Termination
Product Status :
Active
Series :
FlexiCap?
Base Product Number :
2220Y
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Capacitance :
1.5 µF
Failure Rate :
Tolerance :
±10%
Lead Style :
Package :
Temperature Coefficient :
X7R
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Ratings :
AEC-Q200
Datasheets
2220Y0500155KST
Knowles Syfer 2220Y0500155KST
FlexiCap? 1.5 μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y0500155KST Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).This coefficient equals X7R indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.
2220Y0500155KST Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)