2220Y0500103KCT
Mfr.Part #
2220Y0500103KCT
Description
CAP CER 10000PF 50V C0G/NP0 2220
Applications :
Boardflex Sensitive
Max Operating Temperature :
125°C
Capacitance :
10000pF
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Series :
FlexiCap™
Case Code (Metric) :
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated :
50V
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
480.014126mg
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Feature :
Soft Termination
Composition :
Ceramic
Dielectric :
C0G
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Datasheets
2220Y0500103KCT
Knowles Syfer 2220Y0500103KCT
FlexiCap™ 10000pF 50V Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y0500103KCT Overview
A 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension program is available for this device.A higher operating temperature is required to achieve stable operation.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G NP0 1B.This device can operate on voltage - Rated DC of 50V.
2220Y0500103KCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V