2220Y0250224MXT
Mfr.Part #
2220Y0250224MXT
Description
CAP CER 0.22UF 25V X7R 2220
Capacitance :
0.22µF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
25V
Feature :
Soft Termination
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Applications :
Boardflex Sensitive
Tolerance :
±20%
Datasheets
2220Y0250224MXT
Knowles Syfer 2220Y0250224MXT
FlexiCap™ 0.22μF 25V Ceramic Capacitor ±20% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Soft Termination Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y0250224MXT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to X7R 2R1.
2220Y0250224MXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm