2220Y0160683GCR
Mfr.Part #
2220Y0160683GCR
Description
CAP CER 0.068UF 16V C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Published :
Capacitance :
0.068μF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Voltage - Rated :
16V
Tolerance :
±2%
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Datasheets
2220Y0160683GCR
Knowles Syfer 2220Y0160683GCR
FlexiCap 2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm C0G NP0 1B ±2% 0.068muF