2220Y0160561JFR
Mfr.Part #
2220Y0160561JFR
Description
CAP CER 560PF 16V C0G/NP0 2220
2220 (5750 Metric)
Lead Spacing :
Base Product Number :
2220Y
Failure Rate :
Voltage - Rated :
16V
Ratings :
Package :
Tape and Reel (TR)
Lead Style :
Applications :
High Reliability, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.098 (2.50mm)
Size / Dimension :
0.224 L x 0.197 W (5.70mm x 5.00mm)
Temperature Coefficient :
C0G, NP0
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
560 pF
Product Status :
Active
Features :
Soft Termination, High Temperature
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
2220Y0160561JFR
Knowles Syfer 2220Y0160561JFR
FlexiCap 2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224L x 0.197W 5.70mm x 5.00mm C0G NP0 ±5% 560pF