2220Y0160185JXR
Mfr.Part #
2220Y0160185JXR
Description
CAP CER 1.8UF 16V X7R 2220
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Feature :
Soft Termination
Applications :
Boardflex Sensitive
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated :
16V
Thickness (Max) :
0.165 4.20mm
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Capacitance :
1.8μF
Datasheets
2220Y0160185JXR
Knowles Syfer 2220Y0160185JXR
FlexiCap 2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm X7R 2R1 ±5% 1.8muF