2220Y0160155KST
Mfr.Part #
2220Y0160155KST
Description
CAP CER AUTOMOTIVE
Ceramic Capacitors
Base Product Number :
2220Y
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Features :
Soft Termination
Product Status :
Active
Temperature Coefficient :
X7R
Failure Rate :
Lead Style :
Tolerance :
±10%
Capacitance :
1.5 µF
Lead Spacing :
Applications :
Automotive, Boardflex Sensitive
Ratings :
AEC-Q200
Thickness (Max) :
0.165" (4.20mm)
Voltage - Rated :
16V
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Height - Seated (Max) :
Package :
Tape and Reel (TR)
Datasheets
2220Y0160155KST
Knowles Syfer 2220Y0160155KST
FlexiCap? 1.5 μF 16V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220Y0160155KST Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R.
2220Y0160155KST Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)