2220WC183KAT1A
Mfr.Part #
2220WC183KAT1A
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 0.018UF 2.5KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Depth :
5mm
Voltage - Rated DC :
2.5kV
Thickness (Max) :
0.130 3.30mm
Height :
3.3mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Feature :
High Voltage
Number of Terminations :
2
Mount :
Surface Mount
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Temperature Coefficient :
X7R
Terminal Shape :
WRAPAROUND
JESD-609 Code :
e3
Termination :
SMD/SMT
Case Code (Metric) :
Tolerance :
±10%
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Imperial) :
Thickness :
3.302mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Published :
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Ceramic
Multilayer :
yes
Applications :
GENERAL PURPOSE
Radiation Hardening :
No
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
5.7mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Packing Method :
TR, 7 INCH
Rated (DC) Voltage (URdc) :
2500V
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.018μF
Factory Lead Time :
16 Weeks
HTS Code :
Datasheets
2220WC183KAT1A
KYOCERA AVX 2220WC183KAT1A
0.018μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)