2220J3K00272KXT
Mfr.Part #
2220J3K00272KXT
Description
CAP CER 2700PF 3KV X7R 2220
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Composition :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Termination :
SMD/SMT
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2700pF
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Dielectric :
X7R
Weight :
480.014126mg
Datasheets
2220J3K00272KXT
Knowles Syfer 2220J3K00272KXT
2700pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00272KXT Overview
Using this device, the program has a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Stable operation requires a temperature higher than -55°C.This coefficient equals X7R 2R1 indicates that a substance's electrical resistance changes with temperature per degree change.The voltage - Rated DC of 3kV allows it to function.
2220J3K00272KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV