2220J3K00271KXT
Mfr.Part #
2220J3K00271KXT
Description
CAP CER 270PF 3KV X7R 2220
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
ROHS3 Compliant
Case Code (Imperial) :
Voltage - Rated DC :
3kV
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Composition :
Ceramic
Dissipation Factor :
2.5 %
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Capacitance :
270pF
Case Code (Metric) :
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Min Operating Temperature :
-55°C
Factory Lead Time :
8 Weeks
Dielectric :
X7R
Datasheets
2220J3K00271KXT
Knowles Syfer 2220J3K00271KXT
270pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00271KXT Overview
Consequently, the program has size/dimension 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Temperatures greater than -55°C are needed for stable operation.This coefficient is determined by the change in electrical resistance of a substance as a function of temperature; in general, its coefficient is X7R 2R1.Powered by voltage of 3kV, it can be operated with a voltage of rated DC.
2220J3K00271KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV