2220J3K00271GCT
Mfr.Part #
2220J3K00271GCT
Description
CAP CER 270PF 3KV C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Series :
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Product Type :
Ceramic Capacitors
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Height :
4.2 mm
Failure Rate :
Termination Style :
SMD/SMT
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Brand :
Product Status :
Active
Base Product Number :
2220J
Length :
5.7 mm
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Capacitance :
270 pF
Class :
Class 1
Features :
Tolerance :
±2%
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Package :
Tape and Reel (TR)
Subcategory :
Capacitors
Product :
General Type MLCCs
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
RoHS :
Details
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
Dielectric :
C0G (NP0)
Lead Style :
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Temperature Coefficient :
C0G, NP0 (1B)
Height - Seated (Max) :
Knowles
Width :
5 mm
Ratings :
Termination :
Standard
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Datasheets
2220J3K00271GCT
Knowles Syfer 2220J3K00271GCT
- 270 pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 (1B) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00271GCT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm).As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is C0G, NP0 (1B).
2220J3K00271GCT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)