2220J3K00222KXT
Mfr.Part #
2220J3K00222KXT
Description
CAP CER 2200PF 3KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Weight :
480.014126mg
Depth :
5mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
3000V 3kV
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Metric) :
Termination :
SMD/SMT
1 (Unlimited)
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Length :
5.7mm
Max Operating Temperature :
125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
2200pF
Factory Lead Time :
8 Weeks
Composition :
Ceramic
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Tolerance :
±10%
Datasheets
2220J3K00222KXT
Knowles Syfer 2220J3K00222KXT
2200pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00222KXT Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 3kV can be used for operation.
2220J3K00222KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV