2220J3K00221KXT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220J3K00221KXT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 220PF 3KV X7R 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Voltage - Rated DC :
3kV
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Weight :
480.014126mg
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Case Code (Metric) :
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
8 Weeks
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Max Operating Temperature :
125°C
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Termination :
SMD/SMT
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Composition :
Ceramic
Case Code (Imperial) :
Tolerance :
±10%
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
220pF
Dielectric :
X7R
Applications :
GENERAL PURPOSE
Datasheets
2220J3K00221KXT
Knowles Syfer 2220J3K00221KXT
220pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00221KXT Overview
For this device, the size/dimension of the program is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The operating temperature should be higher than -55°C to achieve stable operation.As a general rule, temperature coefficient of resistance is simply the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, and its value is X7R 2R1.Ceramic capacitor runs on voltage of 3kV - Rated DC.
2220J3K00221KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV