2220J3K00221JCT
Mfr.Part #
2220J3K00221JCT
Description
CAP CER 220PF 3KV C0G/NP0 2220
Ceramic Capacitors
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
220pF
Tolerance :
±5%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Dielectric :
C0G
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Composition :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Weight :
480.014126mg
Case Code (Metric) :
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
3kV
Case Code (Imperial) :
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Max Operating Temperature :
125°C
Datasheets
2220J3K00221JCT
Knowles Syfer 2220J3K00221JCT
220pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00221JCT Overview
A program's size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm for this device.Ceramic capacitor is important to maintain the operating temperature above -55°C if you want stable operation.Its coefficient is C0G NP0 1B and determines the change in resistance per degree of temperature for a substance.With the voltage 3kV, it is capable of operating.
2220J3K00221JCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV