2220J3K00220GCT
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2220J3K00220GCT
Manufacturer
Knowles Syfer
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 22PF 3KV C0G/NP0 2220
Manufacturer :
Knowles Syfer
Product Category :
Ceramic Capacitors
Product Type :
Ceramic Capacitors
Brand :
Termination Style :
SMD/SMT
Height - Seated (Max) :
Capacitance :
22 pF
Product Category :
Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Temperature Coefficient :
C0G, NP0 (1B)
Features :
Class :
Class 1
Product Status :
Active
Series :
Type :
Multilayer Ceramic Capacitor
Maximum Operating Temperature :
+ 125 C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Lead Spacing :
Failure Rate :
Height :
4.2 mm
Package :
Tape and Reel (TR)
Ratings :
Length :
5.7 mm
Size / Dimension :
0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)
RoHS :
Details
Lead Style :
Termination :
Standard
Width :
5 mm
Tolerance :
±2%
Dielectric :
C0G (NP0)
Knowles
Applications :
GENERAL PURPOSE
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Subcategory :
Capacitors
Voltage - Rated :
3000V (3kV)
Minimum Operating Temperature :
- 55 C
Thickness (Max) :
0.098" (2.50mm)
Product :
General Type MLCCs
Base Product Number :
2220J
Datasheets
2220J3K00220GCT
Knowles Syfer 2220J3K00220GCT
- 22 pF 3000V (3kV) Ceramic Capacitor ±2% C0G, NP0 (1B) 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) -55°C ~ 125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00220GCT Overview
A 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm) size/dimension program is available for this device.Temperature coefficient of resistance consists of the change in electrical resistance of a substance with respect to each degree change in temperature, and it is C0G, NP0 (1B).
2220J3K00220GCT Features
a size/dimension of 0.224" L x 0.197" W (5.70mm x 5.00mm)