2220J3K00182KXT
Mfr.Part #
2220J3K00182KXT
Description
CAP CER 1800PF 3KV X7R 2220
Ceramic Capacitors
Case Code (Imperial) :
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated DC :
3kV
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Weight :
480.014126mg
Case Code (Metric) :
Dielectric :
X7R
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
Composition :
Ceramic
Capacitance :
1800pF
Tolerance :
±10%
Termination :
SMD/SMT
Max Operating Temperature :
125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Datasheets
2220J3K00182KXT
Knowles Syfer 2220J3K00182KXT
1800pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00182KXT Overview
The size/dimension of the program on this device is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.The operating temperature should be greater than -55°C in order to achieve stable operation.In general, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance per degree of temperature change.With a voltage of 3kV, it can operate.
2220J3K00182KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV