2220J3K00181KCT
Mfr.Part #
2220J3K00181KCT
Description
CAP CER 180PF 3KV C0G/NP0 2220
Capacitance :
180pF
Voltage - Rated :
3000V 3kV
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Voltage - Rated DC :
3kV
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Max Operating Temperature :
125°C
Composition :
Ceramic
Min Operating Temperature :
-55°C
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Dielectric :
C0G
Datasheets
2220J3K00181KCT
Knowles Syfer 2220J3K00181KCT
180pF 3000V 3kV Ceramic Capacitor ±10% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J3K00181KCT Overview
Programs on this device are of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm size/dimension.Temperatures greater than -55°C are recommended for stable operation.Temperature coefficient of resistance refers to the change in electrical resistance of a substance per degree change in temperature, with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient.The unit can operate at 3kV Volts DC - Rated DC.
2220J3K00181KCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 3kV