2220J1000393JCT
Mfr.Part #
2220J1000393JCT
Description
CAP CER 0.039UF 100V C0G 2220
Ceramic Capacitors
Dielectric :
C0G
Max Operating Temperature :
125°C
Case Code (Metric) :
Published :
Capacitance :
0.039µF
Voltage - Rated :
100V
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Applications :
GENERAL PURPOSE
Weight :
480.014126mg
Min Operating Temperature :
-55°C
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Ceramic
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Factory Lead Time :
8 Weeks
Case Code (Imperial) :
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±5%
Voltage - Rated DC :
100V
Datasheets
2220J1000393JCT
Knowles Syfer 2220J1000393JCT
0.039μF 100V Ceramic Capacitor ±5% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J1000393JCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.An operating temperature greater than -55°C is necessary for stable operation.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.A voltage of 100V is required to operate this capacitor.
2220J1000393JCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with C0G NP0 1B being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V