2220J1000334KXT
Mfr.Part #
2220J1000334KXT
Description
CAP CER 0.33UF 100V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Case Code (Metric) :
Voltage - Rated :
100V
Max Operating Temperature :
125°C
Temperature Coefficient :
X7R 2R1
Applications :
GENERAL PURPOSE
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Voltage - Rated DC :
100V
Tolerance :
±10%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Dielectric :
X7R
Factory Lead Time :
8 Weeks
Termination :
SMD/SMT
Composition :
Ceramic
Capacitance :
0.33μF
Surface Mount, MLCC
Case Code (Imperial) :
Weight :
480.014126mg
Datasheets
2220J1000334KXT
Knowles Syfer 2220J1000334KXT
0.33μF 100V Ceramic Capacitor ±10% X7R 2R1 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J1000334KXT Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 100V can be used for operation.
2220J1000334KXT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R 2R1 being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 100V