2220J0500393FCT
Mfr.Part #
2220J0500393FCT
Description
CAP CER 0.039UF 50V C0G/NP0 2220
Capacitance :
0.039µF
8 Weeks
Published :
Tolerance :
±1%
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated :
50V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Datasheets
2220J0500393FCT
Knowles Syfer 2220J0500393FCT
0.039μF 50V Ceramic Capacitor ±1% C0G NP0 1B 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
2220J0500393FCT Overview
Ceramic capacitor is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm in size/dimension for this device.Generally, the temperature coefficient of resistance is defined as the change in electrical resistance of a substance with respect to temperature changes, and it is equal to C0G NP0 1B.
2220J0500393FCT Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm