2220J0160560FCR
Mfr.Part #
2220J0160560FCR
Description
CAP CER 56PF 16V C0G/NP0 2220
Voltage - Rated :
16V
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Tolerance :
±1%
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Published :
Temperature Coefficient :
C0G NP0 1B
Capacitance :
56pF
Thickness (Max) :
0.098 2.50mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Datasheets
2220J0160560FCR
Knowles Syfer 2220J0160560FCR
2220 5750Metric Ceramic Capacitor 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm C0G NP0 1B ±1% 56pF