2220AC104KAZ1A
Mfr.Part #
2220AC104KAZ1A
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Description
CAP CER 0.1UF 1KV X7R 2220
ROHS3 Compliant
Packing Method :
TR, 7 INCH
Dielectric Material :
Ceramic
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Thickness :
3.302mm
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Pbfree Code :
yes
Capacitance :
0.1μF
JESD-609 Code :
e3
Applications :
SMPS Filtering, Boardflex Sensitive
Thickness (Max) :
0.130 3.30mm
Radiation Hardening :
No
Number of Terminations :
2
Number of Pins :
2
Termination :
SMD/SMT
ECCN Code :
EAR99
Temperature Coefficient :
X7R
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Temperature Characteristics Code :
X7R
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Depth :
5mm
REACH SVHC :
No SVHC
Multilayer :
yes
Series :
FLEXITERM®
Voltage - Rated DC :
1kV
Factory Lead Time :
12 Weeks
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Length :
5.7mm
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Rated (DC) Voltage (URdc) :
1000V
Feature :
Soft Termination, High Voltage
Height :
3.3mm
Datasheets
2220AC104KAZ1A
KYOCERA AVX 2220AC104KAZ1A
FLEXITERM® 0.1μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Soft Termination, High Voltage Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)