22205C475KAT2A
Mfr.Part #
22205C475KAT2A
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 2220
Ceramic Capacitors
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Depth :
5mm
JESD-609 Code :
e3
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
Factory Lead Time :
16 Weeks
Dielectric Material :
Ceramic
Published :
Case Code (Imperial) :
Packing Method :
TR, Embossed, 7 Inch
HTS Code :
Tolerance :
±10%
Mount :
Surface Mount
Pbfree Code :
yes
Multilayer :
yes
Radiation Hardening :
No
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Termination :
SMD/SMT
Capacitance :
4.7μF
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Height :
2.29mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Number of Terminations :
2
Voltage - Rated DC :
50V
Temperature Characteristics Code :
X7R
Length :
5.7mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
ECCN Code :
EAR99
Case Code (Metric) :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Datasheets
22205C475KAT2A
KYOCERA AVX 22205C475KAT2A
4.7μF Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C 2 Terminations Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)