22205C106MAZ4A
Mfr.Part #
22205C106MAZ4A
Description
CAP CER SMD
Ceramic Capacitors
Packing Method :
TR, EMBOSSED, 13 INCH
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Negative Tolerance :
20%
Capacitor Type :
CERAMIC CAPACITOR
Package / Case :
Multilayer :
yes
Factory Lead Time :
16 Weeks
Temperature Coefficient :
15% ppm/°C
Height :
2.79mm
Width :
5mm
ECCN Code :
EAR99
HTS Code :
Operating Temperature (Max) :
125°C
Terminal Shape :
WRAPAROUND
Operating Temperature (Min) :
-55°C
Dielectric :
X7R
Temperature Characteristics Code :
X7R
Number of Terminations :
2
Capacitance :
10μF
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Surface Mount :
yes
Length :
5.7mm
Voltage - Rated DC :
50V
Positive Tolerance :
20%
Pbfree Code :
Mounting Feature :
Surface Mount
Reference Standard :
AEC-Q200
Datasheets
22205C106MAZ4A
10μF Ceramic Capacitor 15% ppm/°C 2 Terminations 2220
22205C106MAZ4A Overview
This part is characterized as having 20% tolerance, also known as negative tolerance.With regard to positive tolerance, this part exhibits a 20%.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
22205C106MAZ4A Features
a tolerance of 20%
a tolerance of 20%
with 15% ppm/°C being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V