22205C105KATME
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
22205C105KATME
Manufacturer
KYOCERA AVX
Package / Case
2220 (5750 Metric)
Datasheet
Download
Description
CAP CER 1UF 50V X7R 2220
Manufacturer :
KYOCERA AVX
Product Category :
Ceramic Capacitors
Size / Dimension :
0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated DC :
50V
Thickness (Max) :
0.090 2.29mm
Depth :
5mm
Temperature Coefficient :
X7R
Thickness :
2.286mm
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Case Code (Metric) :
Mount :
Surface Mount
Max Operating Temperature :
125°C
Published :
Termination :
SMD/SMT
Width :
5.0038mm
Lead Free :
Lead Free
Min Operating Temperature :
-55°C
Height :
3.3mm
Tolerance :
±10%
Length :
5.6896mm
Dielectric :
X7R
Capacitance :
1μF
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Voltage - Rated :
50V
Case Code (Imperial) :
Package / Case :
2220 (5750 Metric)
Radiation Hardening :
No
Datasheets
22205C105KATME
KYOCERA AVX 22205C105KATME
1μF 50V Ceramic Capacitor ±10% X7R 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm -55°C~125°C Surface Mount, MLCC 2220 (5750 Metric)
22205C105KATME Overview
This device's program size/dimension is 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm.Ceramic capacitor is necessary to have a temperature that is greater than -55°C for stable operation.A substance's temperature coefficient of resistance is generally defined as how its electrical resistance changes with per degree change in temperature.A voltage of 50V can be used for operation.
22205C105KATME Features
a size/dimension of 0.224Lx0.197W 5.70mmx5.00mm
with X7R being the highest temperature coefficient
with the voltage - Rated DC of 50V