220USC470MEFC22X35
Mfr.Part #
220USC470MEFC22X35
Manufacturer
Rubycon
Package / Case
Radial, Can - Snap-In
Description
CAP ALUM 470UF 20% 220V SNAP
Manufacturer :
Rubycon
Product Category :
Aluminum Electrolytic Capacitors
Series :
USC
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization :
Polar
Ripple Current @ High Frequency :
3.09A @ 10kHz
Package / Case :
Radial, Can - Snap-In
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Lead Spacing :
0.394 10.00mm
Lifetime @ Temp :
3000 Hrs @ 85°C
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
220V
Bulk
Capacitance :
470µF
Ripple Current @ Low Frequency :
2.06A @ 120Hz
Size / Dimension :
0.866Dia 22.00mm
Height Seated (Max) :
1.457 37.00mm
Operating Temperature :
-40°C~85°C
Applications :
GENERAL PURPOSE
USC 470μF Capacitor ±20% Bulk Through Hole 0.866Dia 22.00mm -40°C~85°C Polar Radial, Can - Snap-In