2200LL-820-H-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2200LL-820-H-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 82UH 7.1A 24 MOHM TH
Stock
587
In Stock :
587
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Lead/Base Style :
Radial
Type :
Toroidal
Packaging :
Bulk
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Resistance :
24mOhm
Current Rating :
7.1A
Shielding :
yes
Material - Core :
Sendust
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Size / Dimension :
1.100Dia 27.94mm
Tolerance :
±15%
Operating Temperature :
-55°C~125°C
REACH SVHC :
No SVHC
RMS Current (Irms) :
7.1A
Terminal Shape :
Wire
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
26.16mm
Pbfree Code :
yes
Diameter :
27.9mm
Inductance Tolerance :
15%
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
HTS Code :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Current :
7.1A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Mounting Type :
Through Hole
Test Frequency :
1kHz
Height Seated (Max) :
0.550 13.97mm
Published :
2007
ECCN Code :
EAR99
Construction :
Hortizontal Mount
Mount :
Through Hole
Lead Length :
12.7mm
Inductance :
82μH
Number of Pins :
2
Series :
2200LL
Max DC Current :
7.1A
Contact Plating :
Tin
Number of Terminations :
2
DC Resistance (DCR) :
24mOhm Max
Height :
14mm
Lead Free :
Lead Free
Datasheets
2200LL-820-H-RC
Bourns, Inc. 2200LL-820-H-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD