2200HT-820-H
Mfr.Part #
2200HT-820-H
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 82UH 5.6A 55 MOHM TH
Current Rating :
5.6A
Radiation Hardening :
No
Not
Height :
13.97mm
Inductance :
82μH
Construction :
Hortizontal Mount
Lead/Base Style :
Radial
Terminal Finish :
Tin/Silver/Copper (Sn/Ag/Cu)
DC Resistance (DCR) :
55mOhm Max
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.550 13.97mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
DC Current :
5.6A
Lead Pitch :
22.86mm
Tolerance :
±15%
1 (Unlimited)
Lead Diameter :
0.8636 mm
Size / Dimension :
0.950Dia 24.13mm
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Test Frequency :
1kHz
Max DC Current :
5.6A
Datasheets
2200HT-820-H
Bourns, Inc. 2200HT-820-H
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD