2200HT-5R6-V
Mfr.Part #
2200HT-5R6-V
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
FIXED IND 5.6UH 16.1A 7 MOHM TH
Max DC Current :
16.1A
HTS Code :
Tolerance :
±15%
Depth :
13.97mm
Package / Case :
Radial, Vertical (Open)
Contact Plating :
Tin
Terminal Shape :
Wire
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
Diameter :
24.13mm
Lead Pitch :
11.68mm
Shielding :
yes
Inductance :
5.6μH
Packaging :
Bulk
Construction :
Vertical Mount
Number of Terminations :
2
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
16.1A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
JESD-609 Code :
e1
DC Current :
16.1A
Series :
2200HT
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Pbfree Code :
yes
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Test Frequency :
1kHz
Material - Core :
Iron Powder
Lead Spacing :
11.684mm
Number of Functions :
1
Size / Dimension :
0.950Diax0.550W 24.13mmx13.97mm
Datasheets
2200HT-5R6-V
Bourns, Inc. 2200HT-5R6-V
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD