2200HT-391-H-RC
Mfr.Part #
2200HT-391-H-RC
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 390UH 3A 190 MOHM TH
Fixed Inductors
Number of Terminations :
2
Test Frequency :
1kHz
Pbfree Code :
yes
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Diameter :
24.13mm
DC Resistance (DCR) :
190mOhm Max
Construction :
Hortizontal Mount
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e1
Size / Dimension :
0.950Dia 24.13mm
Tolerance :
±15%
Lead/Base Style :
Radial
Radiation Hardening :
No
Height Seated (Max) :
0.550 13.97mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Terminal Shape :
Wire
Operating Temperature :
-55°C~200°C
DC Current :
3A
Max DC Current :
3A
Number of Functions :
1
Inductance :
390μH
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
13.97mm
HTS Code :
Shielding :
yes
Lead Pitch :
22.35mm
ECCN Code :
EAR99
Current Rating :
3A
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Lead Spacing :
22.352mm
Datasheets
2200HT-391-H-RC
Bourns, Inc. 2200HT-391-H-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD