2200HT-2R2-H-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2200HT-2R2-H-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 2.2UH 20.1A 5 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Shielding :
Shielded
Military Standard :
Not
Factory Lead Time :
15 Weeks
Tolerance :
±15%
Material - Core :
Iron Powder
Current Rating :
20.1A
Packaging :
Bulk
Contact Plating :
Tin
Lead Pitch :
22.35mm
Max Operating Temperature :
200°C
Series :
2200HT
Min Operating Temperature :
-55°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Termination :
Radial
Diameter :
24.13mm
Inductance :
2.2μH
Test Frequency :
1kHz
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.950Dia 24.13mm
Type :
Toroidal
Published :
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Width :
13.97mm
Mounting Type :
Through Hole
Base Part Number :
2200HT
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
DC Current :
20.1A
DC Resistance (DCR) :
5mOhm Max
Height Seated (Max) :
0.550 13.97mm
Lead/Base Style :
Radial
Max DC Current :
20.1A
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Current Rating (Amps) :
20.1A
Datasheets
2200HT-2R2-H-RC
Bourns, Inc. 2200HT-2R2-H-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD