2200HT-150-H
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2200HT-150-H
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 15UH 10.3A 17 MOHM TH
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Military Standard :
Not
ECCN Code :
EAR99
Max DC Current :
10.3A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Tolerance :
±15%
Shielding :
yes
Type :
Toroidal
Size / Dimension :
0.950Dia 24.13mm
Series :
2200HT
HTS Code :
Current Rating :
10.3A
Contact Plating :
Tin
Lead Pitch :
22.35mm
Lead/Base Style :
Radial
Mounting Type :
Through Hole
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
DC Current :
10.3A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Test Frequency :
1kHz
Published :
Diameter :
24.13mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Height :
13.97mm
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
JESD-609 Code :
e1
Terminal Shape :
Wire
Inductance :
15μH
Factory Lead Time :
15 Weeks
Lead Spacing :
22.352mm
Construction :
Hortizontal Mount
Packaging :
Bulk
Mount :
Through Hole
DC Resistance (DCR) :
17mOhm Max
Number of Terminations :
2
Pbfree Code :
yes
Number of Functions :
1
Height Seated (Max) :
0.550 13.97mm
Material - Core :
Iron Powder
Datasheets
2200HT-150-H
Bourns, Inc. 2200HT-150-H
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD