21FD3704-F
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
21FD3704-F
Manufacturer
Cornell Dubilier Electronics
Package / Case
Radial, Can
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 4UF 10% 370VAC RADIAL
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Film Capacitors
Package / Case :
Radial, Can
Lead Pitch :
20.6502mm
JESD-609 Code :
e3
Lead Spacing :
0.813 20.64mm
Pbfree Code :
yes
Published :
Voltage - Rated DC :
370V
Mounting Type :
Chassis Mount, Requires Holder/Bracket
Series :
MPF
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 370
Height Seated (Max) :
2.880 73.15mm
Operating Temperature :
-40°C~70°C
Tolerance :
±10%
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Mount :
Brackets, Chassis Mount
Dielectric :
PP
Length :
66.802mm
Termination :
Quick Connect, Disconnect
Lead Free :
Lead Free
Voltage - Rated AC :
370V
HTS Code :
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height :
66.8mm
Size / Dimension :
1.875Dia 47.63mm Lip
Applications :
Motor Run; Power Factor Correction (PFC)
Capacitance :
4µF
Diameter :
47.625mm