2163-35-02-P2
Mfr.Part #
2163-35-02-P2
Description
CONN HEADER R/A 35POS 2MM
Contact Length - Mating :
0.152 3.86mm
Number of Contacts :
35
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Height :
1.5mm
Lead Pitch :
2mm
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Number of Positions :
35
Pitch :
2.0066mm
Width :
3.5mm
Number of Rows :
1
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Datasheets
2163-35-02-P2
NorComp 2163-35-02-P2
2163 Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole, Right Angle Gold Thermoplastic, Glass Filled 35-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height