2163-20-01-P2
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2163-20-01-P2
Manufacturer
NorComp
Description
CONN HEADER VERT 20POS 2MM
Manufacturer :
NorComp
Product Category :
Headers, Male Pins
Contact Finish - Post :
Tin-Lead
Insulation Height :
0.059 1.50mm
Width :
2mm
Published :
Style :
Board to Board or Cable
Shrouding :
Unshrouded
Pitch :
2.0066mm
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Contact Shape :
Square
Lead Free :
Contains Lead
Contact Finish - Mating :
Gold
Pitch - Mating :
0.079 2.00mm
Contact Type :
Male Pin
Contact Length - Post :
0.118 3.00mm
Height :
1.5mm
Mounting Type :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Plating :
Gold
Number of Positions Loaded :
All
Mount :
Through Hole
Gender :
Male
Fastening Type :
Push-Pull
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions :
20
Connector Type :
Header
Contact Finish Thickness - Mating :
15.0μin 0.38μm
Lead Pitch :
2mm
Series :
Housing Color :
Black
Termination :
Solder
Contact Length - Mating :
0.152 3.86mm
Overall Contact Length :
0.329 8.36mm
Insulation Material :
Thermoplastic, Glass Filled
Number of Rows :
1
Number of Contacts :
20
Housing Material :
Plastic
Insulation Color :
Black
Color :
Packaging :
Bulk
Datasheets
2163-20-01-P2
NorComp 2163-20-01-P2
2163 Series 1-Row Header Solder Phosphor Bronze Bulk Through Hole Gold Thermoplastic, Glass Filled 20-Position Board to Board or Cable 0.059 1.50mm Height