2100LL-100-H-RC
Mfr.Part #
2100LL-100-H-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 10UH 11.4A 5 MOHM TH
Fixed Inductors
Mount :
Through Hole
Diameter :
21.844mm
Size / Dimension :
0.860Dia 21.84mm
Series :
2100LL
Number of Terminations :
2
Height :
11.43mm
Radiation Hardening :
No
DC Current :
11.4A
Lead Free :
Lead Free
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
REACH SVHC :
No SVHC
Packaging :
Bulk
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C~125°C
DC Resistance (DCR) :
5mOhm Max
Military Standard :
Not
Number of Functions :
1
Lead/Base Style :
Radial
HTS Code :
Current Rating :
11.4A
Factory Lead Time :
18 Weeks
Resistance :
5kOhm
Type :
Toroidal
ECCN Code :
EAR99
Test Frequency :
1kHz
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Published :
Lead Pitch :
20.32mm
Inductance Tolerance :
15%
Construction :
Hortizontal Mount
Terminal Shape :
Wire
Contact Plating :
Tin
Material - Core :
Sendust
Lead Length :
12.7mm
Number of Pins :
2
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Max DC Current :
11.4A
Inductance :
10μH
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Tolerance :
±15%
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Shielding :
yes
Pbfree Code :
yes
RMS Current (Irms) :
11.4A
Datasheets
2100LL-100-H-RC
Bourns, Inc. 2100LL-100-H-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD