2100HT-8R2-H
Mfr.Part #
2100HT-8R2-H
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 8.2UH 13.2A 7 MOHM TH
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Factory Lead Time :
15 Weeks
Number of Terminations :
2
Max DC Current :
13.2A
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Construction :
Hortizontal Mount
Inductance :
8.2μH
HTS Code :
DC Current :
13.2A
2100HT
Current Rating :
13.2A
Test Frequency :
1kHz
yes
Contact Plating :
Tin
DC Resistance (DCR) :
7mOhm Max
HIGH CURRENT INDUCTOR
Lead Pitch :
19.558mm
Tolerance :
±15%
Military Standard :
Not
Mount :
Through Hole
Size / Dimension :
0.860Dia 21.84mm
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Lead/Base Style :
Diameter :
21.84mm
Datasheets
2100HT-8R2-H
Bourns, Inc. 2100HT-8R2-H
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD