2100HT-471-H-RC
Mfr.Part #
2100HT-471-H-RC
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Description
FIXED IND 470UH 2A 290 MOHM TH
Stock
239
In Stock :
239
DC Resistance (DCR) :
290mOhm Max
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Current Rating :
2A
Test Frequency :
1kHz
Tolerance :
±15%
JESD-609 Code :
e3
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Lead/Base Style :
Published :
2009
Size / Dimension :
0.860Dia 21.84mm
Toroidal
Military Standard :
Not
Lead Pitch :
20.066mm
Pbfree Code :
yes
Mount :
1 (Unlimited)
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Inductance :
470μH
Resistance :
290mOhm
2100HT
Height :
21.8mm
Construction :
Hortizontal Mount
Diameter :
21.844mm
Factory Lead Time :
14 Weeks
Wire
Max DC Current :
2A
Radiation Hardening :
No
DC Current :
2A
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Datasheets
2100HT-471-H-RC
Bourns, Inc. 2100HT-471-H-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD