2100HT-2R7-V-RC
Mfr.Part #
2100HT-2R7-V-RC
Package / Case
Radial, Vertical (Open)
Description
INDUCTOR, TOROIDAL
Bulk
Supplier Device Package :
Radial, Vertical (Open)
Current Rating (Amps) :
17.1 A
Package :
Tray
Material - Core :
Width :
11.43 mm
Inductor Type :
GENERAL PURPOSE INDUCTOR
Tolerance :
±15%
Reach Compliance Code :
Compliant
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Diameter :
21.844 mm
Mounting Style :
PCB Mount
Termination :
Standard
Lead Diameter :
1.3462 mm
DC Resistance (DCR) :
4mOhm Max
Size / Dimension :
0.860" Dia x 0.450" L (21.84mm x 11.43mm)
Height - Seated (Max) :
HTS Code :
Core Material :
Ferrite
Surface Mount :
No
Package Length :
11.43 mm
Series :
2100HT
Terminal Placement :
Radial
Features :
Application :
High Current
Inductance :
2.7 µH
Shielded :
Shielding :
Shielded
Number of Terminals :
2
Termination Style :
Radial
Package / Case :
Subcategory :
Inductors, Chokes and Coils
Brand :
Bourns
Product Type :
EAR99
RoHS :
Details
Mounting Type :
Through Hole
DC Resistance :
0.004 Ω
Current - Saturation (Isat) :
Inductance Frequency - Test :
1 kHz
Type :
Toroidal
Product :
Power Inductors
Product Status :
Active
Ratings :
Q @ Freq :
Construction :
Vertical Mount
Test Frequency :
0.001 MHz
Lead Spacing :
0.34 in
Product Category :
Power Inductors - Leaded
Frequency - Self Resonant :
Rated Current-Max :
17.1 A
Number of Functions :
1
Core Type :
Toroidal - Vertical Mount
Bourns
Inductance-Nom (L) :
2.7 µH
Operating Temperature :
-55°C ~ 200°C
Datasheets
2100HT-2R7-V-RC
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD