2100HT-220-H-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2100HT-220-H-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 22UH 6.7A 26 MOHM TH
Stock
197
In Stock :
197
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Factory Lead Time :
14 Weeks
Shielding :
Shielded
Terminal Shape :
Wire
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Lead Diameter :
0.8636 mm
Current Rating (Amps) :
6.7A
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Test Frequency :
0.001MHz
DC Resistance (DCR) :
26mOhm Max
Type :
Toroidal
Construction :
Hortizontal Mount
Published :
2009
Surface Mount :
No
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Size / Dimension :
0.860Dia 21.84mm
Number of Functions :
1
JESD-609 Code :
e3
ECCN Code :
EAR99
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
Inductance Frequency - Test :
1kHz
Rated Current-Max :
6.7A
Inductance :
22μH
HTS Code :
Series :
2100HT
Tolerance :
±15%
Mounting Type :
Through Hole
Lead Spacing :
19.05mm
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
Datasheets
2100HT-220-H-RC
Bourns, Inc. 2100HT-220-H-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD