2100HT-101-H-RC
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
2100HT-101-H-RC
Manufacturer
Bourns, Inc.
Package / Case
Radial, Horizontal (Open)
Datasheet
Download
Description
FIXED IND 100UH 4.6A 53 MOHM TH
Stock
400
In Stock :
400
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Fixed Inductors
Shielding :
yes
Military Standard :
Not
Inductance :
100μH
Shape/Size Description :
CYLINDRICAL PACKAGE
REACH SVHC :
No SVHC
Mount :
Radial, Through Hole
Tolerance :
±15%
Number of Terminations :
2
Radiation Hardening :
No
Self Resonant Frequency :
1kHz
Published :
2009
Lead/Base Style :
Radial
Inductance Tolerance :
15%
JESD-609 Code :
e3
Current Rating :
4.6A
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Factory Lead Time :
14 Weeks
Max DC Current :
4.6A
Construction :
Hortizontal Mount
DC Current :
4.6A
Packaging :
Bulk
HTS Code :
Number of Pins :
2
Package / Case :
Radial, Horizontal (Open)
Inductor Application :
HIGH CURRENT INDUCTOR
RMS Current (Irms) :
4.6A
Pbfree Code :
yes
Height :
21.8mm
Test Frequency :
1kHz
DC Resistance (DCR) :
53mOhm Max
Mounting Type :
Through Hole
Series :
2100HT
Lead Pitch :
20.066mm
ECCN Code :
EAR99
Lead Diameter :
863.6 μm
Size / Dimension :
0.860Dia 21.84mm
Terminal Finish :
Tin (Sn)
Lead Free :
Lead Free
Number of Functions :
1
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Height Seated (Max) :
0.450 11.43mm
Diameter :
21.844mm
Terminal Shape :
Wire
Type :
Toroidal
Operating Temperature :
-55°C~200°C
Datasheets
2100HT-101-H-RC
Bourns, Inc. 2100HT-101-H-RC
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 2.2UH 1.4A 140MOHM SMD
  • Würth Elektronik
    FIXED IND 15UH 1.45A 132MOHM SMD
    FIXED IND 2.2UH 3.83A 23MOHM SMD
    FIXED IND 10UH 1.7A 216 MOHM SMD
    FIXED IND 33UH 440MA 1.53OHM SMD