20KPA300A-B
Mfr.Part #
20KPA300A-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 300VWM 483VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Pbfree Code :
No
Type :
Zener
Configuration :
Single
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Factory Lead Time :
18 Weeks
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
41.8A
Unidirectional Channels :
1
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Power - Peak Pulse :
20000W 20kW
Peak Pulse Power :
20kW
Pin Count :
2
Clamping Voltage :
483V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
20000W
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Reverse Standoff Voltage :
300V
Voltage - Breakdown (Min) :
335.1V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Packaging :
Bulk
Peak Pulse Current :
41.8A
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Power Dissipation-Max :
8W