20KPA26A-B
Mfr.Part #
20KPA26A-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 26VWM 44.7VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Number of Terminations :
2
Case Connection :
Isolated
Pin Count :
2
Additional Feature :
UL RECOGNIZED
Package / Case :
P600, Axial
ECCN Code :
EAR99
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Terminal Finish :
Matte Tin (Sn)
Packaging :
Bulk
Unidirectional Channels :
1
JESD-609 Code :
e3
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
30
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Configuration :
Single
Peak Pulse Current :
451.9A
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Published :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Number of Elements :
1
Diode Element Material :
SILICON
Peak Pulse Power :
20kW
Mounting Type :
Through Hole
Mount :
Through Hole
JESD-30 Code :
O-PALF-W2
Power - Peak Pulse :
20000W 20kW
Clamping Voltage :
44.7V
Terminal Form :
Wire
Peak Reflow Temperature (Cel) :
260
Power Line Protection :
No
Reverse Standoff Voltage :
26V
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
451.9A
Voltage - Breakdown (Min) :
29.04V
Non-rep Peak Rev Power Dis-Max :
20000W
Polarity :
Unidirectional
Type :
Zener
Power Dissipation-Max :
8W