20KPA204-B
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20KPA204-B
Manufacturer
Littelfuse
Package / Case
P600, Axial
Datasheet
Download
Description
TVS DIODE 204VWM 345.45VC P600
Manufacturer :
Littelfuse
Product Category :
Factory Lead Time :
18 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
Not Applicable
Mounting Type :
Through Hole
Power - Peak Pulse :
20000W 20kW
Published :
Current - Peak Pulse (10/1000μs) :
61.4A
Mount :
Through Hole
Package / Case :
P600, Axial
Applications :
GENERAL PURPOSE
Operating Temperature :
-55°C~175°C TJ
Reverse Standoff Voltage :
204V
Peak Pulse Power :
20kW
Clamping Voltage :
345.45V
Unidirectional Channels :
1
Peak Pulse Current :
61.4A
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
20KPA
Packaging :
Bulk
Voltage - Breakdown (Min) :
215.37V