20ETF04S
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
20ETF04S
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE GEN PURP 400V 20A D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Single
Voltage - DC Reverse (Vr) (Max) :
400V
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-40°C~150°C
Average Rectified Current :
20A
Current - Reverse Leakage @ Vr :
100μA @ 400V
Packaging :
Tube
Current - Average Rectified (Io) :
20A
Package / Case :
Min Operating Temperature :
-40°C
Reverse Recovery Time :
160 ns
Element Configuration :
Common Anode
Max Surge Current :
300A
Mounting Type :
Surface Mount
Mount :
Surface Mount
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
1.3V @ 20A
Max Operating Temperature :
150°C
Recovery Time :
160 ns
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Diode Type :
Standard
Number of Pins :
3
Max Reverse Voltage (DC) :
400V
Peak Reverse Current :
100μA
Reverse Voltage :
400V
Base Part Number :
20ETF04
Supplier Device Package :
D2PAK
Datasheets
20ETF04S
Vishay 20ETF04S
Standard Diode Rectifier Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) 1.3V @ 20A -40°C~150°C 100μA @ 400V Tube TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
20ETF04S Overview
Reverse voltages of 400V are reasonable.A rectified current of 20A volts is averaged for this device.300A is the maximum value of surge current.As indicated by the data chart in the datasheets, the peak reverse is 100μA.
20ETF04S Features
an average rectified current of 20A volts
the peak reverse is 100μA
20ETF04S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
20ETF04S applications of single-phase diode rectifier.
  • DC motor control and drives
  • Battery chargers
  • Welders
  • Power converters
  • Reverse Polarity Protection
  • Ultra High-Speed Switching
  • Freewheeling
  • Polarity Protection Diode
  • Recirculating Diode
  • Switching Diode
Purchase
RFQ (Request for Quotations)
Payment Method
IMPORTANT NOTICE
Shipping Method
Most of our products are shipped via FEDEX,DHL,UPS and SF EXPRESS...
Shipping Cost
The basic freight (for package ≤0.5 KG ) depends on the time zones and countries
Delivery Time
Manufacturer related products
Catalog related products
  • ROHM Semiconductor
    DIODE SCHOTTKY 650V 10A TO263AB
  • onsemi
    DIODE GEN PURP 100V 200MA DO35
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 400V 1A SMA
  • SMC Diode Solutions
    DIODE GEN PURP 1KV 1A SMA
  • Nexperia
    DIODE GP 100V 215MA TO236AB