20CTQ045STRR
Mfr.Part #
20CTQ045STRR
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Number of Elements :
2
Number of Terminations :
2
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Max Surge Current :
1.06kA
Qualification Status :
Not Qualified
Output Current-Max :
20A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Terminal Position :
Single
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 45V
Diode Type :
Schottky
Element Configuration :
Common Cathode
HTS Code :
Reach Compliance Code :
Unknown
Package / Case :
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Diode Element Material :
SILICON
ECCN Code :
EAR99
Min Operating Temperature :
-55°C
Non-rep Pk Forward Current-Max :
265A
Terminal Form :
Gull wing
Published :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640mV @ 10A
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Number of Phases :
1
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Application :
GENERAL PURPOSE
Mount :
Surface Mount
Pin Count :
3
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Max Operating Temperature :
175°C
Mounting Type :
Surface Mount
Average Rectified Current :
10A
Datasheets
20CTQ045STRR
Vishay 20CTQ045STRR
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 10A 45V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
20CTQ045STRR Overview
The maximum output voltage is 20A.Keeping the surge current under 1.06kA and preventing it from exceeding it should be the rule.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 2mA.
20CTQ045STRR Features
a maximum output voltage of 20A
20CTQ045STRR Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
20CTQ045STRR applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23