20CTQ045S
Mfr.Part #
20CTQ045S
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V D2PAK
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Max Forward Surge Current (Ifsm) :
1.06kA
Qualification Status :
Not Qualified
Pin Count :
3
Packaging :
Tube
JESD-30 Code :
R-PSSO-G2
ECCN Code :
EAR99
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Number of Terminations :
2
Current Rating :
20A
Mounting Type :
Surface Mount
Element Configuration :
Common Cathode
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Reach Compliance Code :
Unknown
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Forward Current :
20A
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Number of Phases :
1
Application :
GENERAL PURPOSE
Average Rectified Current :
10A
Mount :
Surface Mount
Voltage - Rated DC :
45V
Max Repetitive Reverse Voltage (Vrrm) :
45V
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Terminal Position :
Single
Number of Elements :
2
Diode Element Material :
SILICON
Width :
9.65mm
Published :
Max Surge Current :
1.06kA
Length :
10.67mm
HTS Code :
Height :
4.83mm
Diode Type :
Schottky
Terminal Form :
Gull wing
Number of Pins :
3
Package / Case :
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Lead Free :
Contains Lead
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 45V
Peak Reverse Current :
2mA
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640mV @ 10A
Max Operating Temperature :
175°C
Capacitance :
900pF
Datasheets
20CTQ045S
Vishay 20CTQ045S
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 10A 45V-DC 2-Element TO-263-3, D2Pak (2 Leads + Tab), TO-263AB Surface Mount
20CTQ045S Overview
Keeping the surge current under 1.06kA and preventing it from exceeding it should be the rule.Devices that have a forward voltage of 20A will operate.Array is possible to draw current from the part of 20A.This device has a capacitance of about 900pF farads.The reverse voltage peak of this device is 2mA.The maximum reverse leakage current from a semiconductor device when reverse biased is 2mA.
20CTQ045S Features
900pF farads
a peak voltage of 2mA
a reverse voltage peak of 2mA
20CTQ045S Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
20CTQ045S applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23