20CTQ045-1
Mfr.Part #
20CTQ045-1
Manufacturer
Vishay
Package / Case
TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA
Datasheet
Download
Description
DIODE ARRAY SCHOTTKY 45V TO262
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Diodes - Rectifiers - Arrays
Published :
Peak Reflow Temperature (Cel) :
225
Max Operating Temperature :
175°C
Pin Count :
3
JESD-30 Code :
R-PSIP-T3
Terminal Position :
Single
Operating Temperature - Junction :
-55°C~175°C
Voltage - Rated DC :
45V
Current - Reverse Leakage @ Vr :
2mA @ 45V
Base Part Number :
20CTQ045
Diode Configuration :
1 Pair Common Cathode
Additional Feature :
FREE WHEELING DIODE, HIGH RELIABILITY
Application :
GENERAL PURPOSE
Current Rating :
20A
Max Reverse Voltage (DC) :
45V
Package / Case :
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If :
640mV @ 10A
Speed :
Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io)
Packaging :
Tube
Non-rep Pk Forward Current-Max :
265A
Lead Free :
Contains Lead
Qualification Status :
Not Qualified
Number of Terminations :
3
Mount :
Through Hole
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
ECCN Code :
EAR99
Capacitance :
900pF
HTS Code :
RoHS Status :
Non-RoHS Compliant
Average Rectified Current :
10A
Number of Elements :
2
Max Surge Current :
1.06kA
Element Configuration :
Common Cathode
Min Operating Temperature :
-55°C
Max Reverse Leakage Current :
2mA
Mounting Type :
Through Hole
Diode Type :
Schottky
Reach Compliance Code :
Unknown
Time@Peak Reflow Temperature-Max (s) :
NOT SPECIFIED
Number of Phases :
1
Diode Element Material :
SILICON
Datasheets
20CTQ045-1
Vishay 20CTQ045-1
Schottky Rectifier Diode 1 Pair Common Cathode Fast Recovery =< 500ns, > 200mA (Io) -55°C~175°C 10A 45V-DC 2-Element TO-262-3 Long Leads, I2Pak, TO-262AA Through Hole
20CTQ045-1 Overview
Array should be a rule to monArrayor the surge current and not allow Array to exceed 1.06kA.There can be a current drawn from this part of 20A.The device is capacitance-limited to approximately 900pF farads.The maximum reverse leakage current from this semiconductor is 2mA, which corresponds to the reverse leakage current from that device when reverse biased.
20CTQ045-1 Features
900pF farads
20CTQ045-1 Applications
There are a lot of Vishay Semiconductor Diodes Division
20CTQ045-1 applications of rectifier diode array.
  • Rectifier for drives applications
  • Crowbar applications
  • Rectifiers for UBS
  • Battery chargers
  • Rectifiers in switch mode power supplies (SMPS)
  • Free wheeling diode in low voltage converters
  • General Rectification
Catalog related products
  • Nexperia
    DIODE ARRAY GP 100V 215MA SOT23
  • Nexperia
  • Diodes Incorporated
    DIODE ARRAY GP 75V 300MA SOT23-3
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23
    DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23